Vzhůru do města! Několik českých procházek a… samozřejmě večírek

tekst pl grafika.png
Foto: kvetevropy.cz

Jsme polská organizace Fundacja Ano Tak, která by chtěla propojit Poláky, Čechy a Slováky. Rádi bychom narušili stereotypy a zvýšili povědomí o svých sousedech, protože – nehledě na to, že jsme zeměpisně blízko sebe, tak stále o sobě víme jen málo.
Chceme podporovat různé druhy akcí, které se týkají spolupráce mezi našimi zeměmi. Na začátku představíme projekt připravený neformální skupinou Ano Tak.


IMGP1770.JPG Wrocław, Polsko, 2016, foto: @mespanta

Rozhodli jsme se, že tento podzim nebude smutný a ponurý. Je se totiž na co těšit – konkrétně na procházky více či méně spojené s českou kulturou na Dolním Slezsku. Od 21. 10. do 25.11 podnikneme 5 různých výprav českými stopami a nakonec vše završíme hezky česky, tedy večírkem.


IMGP0743.JPG Wrocław, Polsko, 2016, foto: @mespanta

Prohlídka Vratislavi v češtině

První neděli nabídneme něco pro Čechy a Poláky, kteří mluví česky. Po Vratislavi nás v českém jazyce provede městská průvodkyně a milovnice modernistické architektury Bogna Piter.

Prohlídka Vratislavi v češtině se koná 21.10. 13:00. Setkání: u památníku Jana XXIII, ul. św. Marcina.


IMGP1355.JPG Wrocław, Polsko, 2016, foto: @mespanta

Nejen českými stopami po Olešnici

Nazdar výletu! Abychom nebyli stále na jednom místě, vyrazíme vlakem do krásného městečka Olešnice (lístek na vlak si hradí účastníci sami). Tam projdeme to nejzajímavější, co je ve městě k vidění a také to, co po sobě zanechal rod Poděbradů, příbuzných českého krále Jiřího.

Nejen českými stopami po Olešnici se koná 28.10, odjezd z Vratistislavi Dworzec Główny, sraz 10:20 v levém křídle nádraží u „Velkého kufru“, vlak odjíždí 10:38, účastníci si sami kupují lístky na vlak. Pro účastníky z Olešnice sraz 11:20 před nádražím v Olešnici. Procházka v polštině.


IMGP0903.JPG Wrocław, Polsko, 2018, foto: @mespanta


Po elegantních i omšelých místech čtvrti Nadodrze

Další neděli se vydáme s Natálií Raclavskou, autorkou české stránky věnované Vratislavi, po turisty opomíjené, ale velice zajímavé čtvrti Nadodrze.

Po elegantních i omšelých místech čtvrti Nadodrze se koná 4.11. 13:00, Setkání: pl. Powstańców Wielkopolskich, u pekárny Hert. Procházka v polštině.


IMGP0742.JPG Wrocław, Polsko, 2016, foto: @mespanta

Stopami Purkyněho a první institut fyziologie na světě

Následuje další neméně zajímavá procházka stopami J. E. Purkyněho ve Vratislavi, na které nás bude provádět lektorka českého jazyka Vratislavské univerzity Beata Jastrowicz.

Stopami Purkyněho a první institut fyziologie na světě se koná 11.11. 13:00, Setkání: u Národního muzea, pl. Powstańców Warszawy 5. Procházka v polštině.


IMGP2765.JPG Wrocław, Polsko, 2017, foto: @mespanta

Českými stopami po Vratislavi

Poslední výpravu s názvem Českými stopami po Vratislavi povede Aneta Pafcová v polském jazyce. Projdeme se od nejstarších památek na Tumském ostrově až po české stopy z 19. a 20. století na Vratislavském náměstí.

Českými stopami po Vratislavi se koná 25. 11. 13:00, Setkání: lavičky za Katedrálou, pl. Katedralny. Procházka v polštině.


IMGP4398.JPG Wrocław, Polsko, 2017, foto: @mespanta

Czeski z Piankou

Všechno hezké jednou končí, proto v listopadu dobíhají konce i naše procházky. Aby nám ale nebylo smutno, zakončíme vše společně a vesele. V podniku U Augusta proběhne lekce češtiny, kde se zábavnou formou naučíme nejužitečnější fráze. K poslechu zahraje Katarína Gorunová a Piotr Rejda. Pak u stolu probereme vše, co bylo během procházek zajímavé a překvapivé.

Czeski z Piankou se koná 27.11. 19:00, U Augusta, ul. Bogusławskiego 7.

Bez Vás to nebude ono. Na viděnou v ulicích města!


Text: KvětEvropy.cz
Foto: @mespanta
Projekt dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Organizatorem jest grupa nieformalna Ano Tak.