O odkrywcy "włókien Purkyniego" słów kilka

IMGP3817.JPG Wrocław, 2018

Kolejna czeska niedziela jest już za nami.

IMGP3765.JPG Wrocław, 2018

Tym razem we Wrocławiu podążaliśmy śladami J. E. Purkyniego. Postać doskonale znana Czechom, ale jak sami mówią, raczej mało kto wie, że 27 lat życia Purkynie spędził we Wrocławiu i że to właśnie w tym mieście dokonał większości swoich odkryć. Natomiast mieszkańcy tego miasta niewiele wiedzą kim on tak naprawdę był.


Nasza przewodniczka - Beata Jastrowicz - pokazała nam miejsca związane ze słynnym czeskim naukowcem.

IMGP3779.JPG Wrocław, 2018

IMGP3786.JPG Wrocław, 2018

Dom - mieszczący się przy dawnej ulicy Szerokiej (Breitestraße 25), gdzie wraz z żoną Julią Purkyni-Rudolphi spędził najszczęśliwszy czas swojego życia.



IMGP3714.JPG Wrocław, 2018

Pierwszy instytut fizjologii na świecie, który został założony w 1839 roku. Obecnie ten tak ważny budynek dla historii miasta przypomina ruinę… Czy na jego miejscu zostanie postawiony kolejny szklany biurowiec?



IMGP3791.JPG Wrocław, 2018

Dom Czelakowskich – J. E. Purkynie był częstym gościem w domu Czelakowskich. Franciszek Ładysław Czelakowski był czeskim pisarzem, krytykiem, tłumaczem oraz profesorem slawistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. W tym roku języku polskim ukazała się książka Vladimíra Macury “Guwernantka”, która nawiązuje do postaci czeskiego poety i pozwala nam przenieść się do Wrocławia z lat 40-tych XIX wieku.



IMGP3798.JPG Wrocław, 2018

IMGP3803.JPG Wrocław, 2018



Katedra św. Marii Magdaleny – to tutaj J. E. Purkynie ochrzcił swoich synów, Emanuela, który w dorosłym życiu został botanikiem oraz Karola, późniejszego malarza.



IMGP3829.JPG Wrocław, 2018

Uniwersytet – J. E. Purkynie prowadził zajęcia nie tylko w murach budynków uniwersyteckich, ale pokazywał swoim studentom “teorię w praktyce” podczas zajęć terenowych. Jak możemy przeczytać w artykule Beaty Jastrowicz “często chodzili na przykład do miejscowej owczarni by przeprowadzać sekcje zwłok. Jego studenci badali organizm człowieka czy innych istot żywych tkanka po tkance, a później wymieniali się wynikami swojej pracy.”



Tekst opracowany na podstawie artykułu, który ukazał się na stronie kvetevropy.cz
Projekt dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Organizatorem jest grupa nieformalna Ano Tak.

Fot. @mespanta