O nas - stan na wrzesień 2020

Jesteśmy “młodym i dynamicznym” zespołem :) Tak to się zazwyczaj pisze. W naszym przypadku już nie takim młodym, ale ciągle jeszcze dynamicznym.

Działaliśmy we Wrocławiu od dłuższego czasu jako grupa nieformalna. Fundacja “Ano Tak” oficjalnie działa od 2018 roku. Zorganizowaliśmy i organizujemy różne projekty, głównie związane z polską i czeską kulturą i historią, dotyczące spacerów, koncertów, warsztatów językowych, spotkań autorskich:

  • projekt śladami J.E.Purkyniego w ramach Mikrograntów (2016),
  • projekty"Chodźmy na spacer" (2018) oraz „Wspólne Historie: Polacy. Czesi.” w ramach Dolnośląskich Małych Grantów,
  • projekt "Pieśni i písničky: cykl polsko-czeskich koncertów na Kleczkowie" (2019) współfinansowany przez Gminę Wrocław.

Naszym celem jest zbliżenie do siebie Polaków, Czechów i Słowaków. Chcemy wychodzić poza stereotypy i zwiększać wiedzę na temat swoich sąsiadów, bo pomimo tego, że geograficznie jesteśmy blisko siebie, to jeszcze mało o sobie wiemy.
Członkowie fundacji oraz osoby wspierające nasze działania to zarówno wrocławianie jak i Czesi mieszkający we Wrocławiu, którzy znają się na muzyce, tłumaczeniach, oprowadzaniu turystów, grafice, fotografii, historii, gramatyce języka czeskiego, literaturze...

Współpracujemy blisko z jedyną stroną o Wrocławiu w języku czeskim kvetevropy.cz i uczestniczymy w nieformalnych spotkaniach “Czeski z pianką”, na których spotykają się osoby chcące porozmawiać w języku czeskim.

Nasze działania promujemy również za południową granicą.

W roku 2020 przygotowywujemy projekt “Audioguide: odkryj czeskie ślady we Wrocławiu” (zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w konkursie Forum Polsko - Czeskie 2020).