Audioprzewodnik: Odkryj czeskie ślady we Wrocławiu

Nad tym projektem myślałyśmy już od dłuższego czasu. W tamtym roku był już napisany.
W tym roku w końcu udało nam się rozpocząć nad nim konkretne prace, które doprowadziły do tego, że przedstawiamy Wam nasz wyjątkowy produkt:

Audioguide: Odkryj czeskie ślady we Wrocławiu - jako narzędzie do pogłębiania relacji czesko-polskich

Dlaczego jest wyjątkowy?

• Jest to pierwszy i jedyny audioprzewodnik opisujący czeskie ślady we Wrocławiu.
  • Opisana trasa zwiedzania jest unikatowa, mimo iż przebiega w ścisłym centrum.
  • Teksty, zdjęcia, grafika - powstały specjalnie dla tego projektu.
  • W projekt zaangażowani są Polacy i Czesi… ach, i jeden Anglik :)
  • Teksty były konsultowane z przewodnikami, historykami, a nawet z członkiem zakonu rycerskiego.
  • Dostępna jest również wersja w języku czeskim Audioguide: Objevte české stopy ve Vratislavi
    ... a wkrótce również w języku angielskim.
  • I to wszystko dostępne bezpłatnie dla każdego :)

Jak korzystać z audioprzewodnika?

Są dwie opcje.

• Można wejść na stronę izi.travel kliknąć w ikonę “Listen” a następnie wpisać Wrocław/Vratislav. To opcja dla tych, którzy nie mogą wybrać się do Wrocławia.
  • Druga opcja jest ciekawsza. Znajdując się w jednym z opisanych przez nas punktów możecie wysłuchać ciekawej historii związanej z Czechami. Trzeba zainstalować darmową aplikację izi.travel. Co prawda aplikacja nie jest przetłumaczona na język polski ani czeski, ale jest intuicyjna i nie zawiera dużo instrukcji w języku angielskim. Ponadto mając już zainstalowaną aplikację możemy korzystać z udostępnionych tam audioprzewodników na całym świecie.

Co potrzebujemy?

• telefonu z systemem, który pozwoli na ściągnięcie aplikacji (dostępna na AppStore, Google Play i Windows Phone Store),
  • słuchawek bądź sprawnie działających głośników w telefonie, aczkolwiek opcja ze słuchawkami jest zdecydowanie wygodniejsza,
  • pamięci w telefonie ;),
  • internetu mobilnego, chociaż można również skorzystać z opcji “download” (wtedy potrzeba 126 MB wolnej pamięci),
  • naładowanej baterii ;),
  • wygodnych butów,
  • około dwóch godzin.

AudioprzewodnikOdkryj czeskie ślady we Wrocławiu
Na początku pojawi się strona główna, na której wybieramy “explore” i wpisujemy interesujące nas miasto. W naszym przypadku oczywiście Wrocław (dla polskiej wersji językowej) lub Vratislav (w języku czeskim). Potem wybieracie audiospacer “Odkryj czeskie ślady we Wrocławiu” i klikacie “start”. I już.

Od tego momentu jeśli znajdziecie się w obszarze danego punktu audioprzewodnik włączy się automatycznie.
Jak sprawdzić te obszary? Wystarczy kliknąć kółko z kropeczką w prawym górnym rogu.

AudioprzewodnikOdkryj czeskie ślady we Wrocławiu

Co ważne, nagranie rozpoczyna się dopiero po wejściu w dany obszar, ale nie kończy się kiedy z niego wyjdziemy. Dlatego nie zawsze musimy stać w danym miejscu i słuchać opowieści, możemy słuchać w momencie się przemieszczania się do kolejnego punktu. Na przykład nagranie dotyczące wnętrza katedry rozpocznie się przed wejściem do środka. Oczywiście w tym momencie zalecamy założenie słuchawek.

Użyteczne informacje

• Można całą trasę zrobić z jeden dzień z przerwami, można w kilka dni.
  • Można wysłuchać wszystkich punktów, można tylko wybranych.
  • Można zacząć od punktu 1, a można od 12 czy 20.
  • W każdej chwili można zrobić pauzę, cofnąć do początku / przewinąć do przodu albo zatrzymać nagranie.
  • Podczas słuchania można robić zdjęcia telefonem.
  • Jeśli czekamy na ważny telefon, to nagranie automatycznie zatrzyma się w momencie kiedy ktoś do nas dzwoni.
  • Ponieważ niektóre nagrania rozpoczynają się przed dojściem do danego punktu, to dobrze mieć cały czas słuchawki na uszach. Jeśli przegapimy początek, to możemy nagranie puścić od nowa.
  • W aplikacji dostępne są również zdjęcia, które ułatwią zorientowanie się o czym w danej chwili lektor opowiada.
  • W mapce wyznaczyliśmy trasę, ale można również chodzić własnymi ścieżkami ;)

AudioprzewodnikOdkryj czeskie ślady we Wrocławiu

W razie pytań i sugestii można do nas pisać na fundacja.anotak@gmail.com

W naszym projekcie w języku polskim możecie posłuchać głosu znanego aktora teatralnego i filmowego, reżysera, prezentera, pedagoga, rektora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie... i informacja dla młodszego pokolenia... jest to m.in. głos Mańka z "Epoki lodowcowej" i kota w butach ze "Shreka"... a zatem - po czeskich śladach oprowadzi Was pan Wojciech Malajkat :)

Audioprzewodnik: Odkryj czeskie ślady we Wrocławiu nie powstałby bez pomocy, wsparcia, rad i chęci następujących osób:

Marta Miniewicz (TUiTAM), Jacek Sterczewski (Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze), Zosia Jaros, Lech Moliński (Dolnośląskie Spacery Filmowe), Arkadiusz Cencora, Wojciech Zalewski (ADALBERTUS Wojciech Zalewski), Tomáš Gregůrek (Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou), Vladimír Hulman (Okrášlovací spolek v Potštejně), Lenka a Zdeněk a Nováčkovi (zámek Potštejn), Wojciech Błauciak, Katarína Gorunová, Piotr Rejda, Bogna Piter, Jakub Krofta, Wojciech Malajkat, Richard Lewis, Romana Duda, Aneta Pafčová, Roman Staněk (Barents.pl).

Z całego serca dziękujemy.

Fundacja "Ano Tak"

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie Forum Polsko-Czeskie 2020

Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem
Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.