Czeski Wrocław

Dzisiaj trochę jeszcze przypominamy o naszej aplikacji. Niestety nie można zwiedzać Wrocławia w większej grupie, ale jak najbardziej można iść na samotny spacer z telefonem i słuchawkami na uszach i posłuchać o czeskim Wrocławiu :)

A zatem możecie przeczytać na naszej stronie o czeskiej wersji tutaj, polskiej tutaj i angielskiej tutaj

A oto kilka czeskich śladów, które możecie znaleźć a naszym audioprzewodniku i o których możecie usłyszeć znacznie więcej.


Kto powinien nas przywitać jako pierwszy w czwartym co do wielkości mieście w Polsce, jeśli nie patron ziemi czeskich św. Wacław? Przyjrzyj się postaciom na portalu. Znajdziesz go po lewej stronie na górze, trzymającego berło i tarczę, na której znajduje się lew z dwoma ogonami będący godłem ziemi czeskiej.

Według tradycji uważa się, że rzeźba ta przedstawia św. Wacława, ale skrywa się za tym jedna tajemnica.


Na Uniwersytecie Wrocławskim spędził 27 lat w okresie 1823-1850. Został mianowany profesorem prawdopodobnie również dzięki rekomendacji Goethego, którego Purkynie poznał podczas swojej wizyty w Berlinie.

Purkynie założył Instytut Fizjologii w 1831 r., który w 1839 r. otrzymał nawet własny budynek. Był to pierwszy instytut fizjologii na świecie, według jego wzoru były zakładane inne podobne instytucje na całym świecie.


Anna Przemyślidka była żoną Henryka II. Pobożnego - był to korzystny politycznie związek między polską dynastią Piastów a czeskimi Przemyślidami. Anna jest rekordzistką pod względem liczby dzieci urodzonych w całej dynastii Piastów. W wieku ok 40 lat miała już co najmniej 15 synów i córek podczas małżeństwa, które trwało 25 lat.

W tym miejscu znajdują się 3 zespoły klasztorne dla 3 zakonów, które przybyły tu z Pragi na zaproszenie Anny w XIII wieku.


Ten imponujący gotycki kościół ma 3 patronów - św. Dorotę, Stanisława i Wacława.

Nie zostali wybrani przypadkowo. Używając współczesnego języka powiedzielibyśmy, że nasi przodkowie chcieli przekazać światu osobliwe PR (piarowe) przesłanie: św. Dorota jest bowiem patronką ludności niemieckojęzycznej, św. Stanisław ze Szczepanowa jest uważany za jednego z najważniejszych świętych w polskiej tradycji, a św. Wacław jest patronem ziem czeskich.